समाचार

भीषण हावाहुरी र वर्षा : १८ जनाको मृत्यु, ५० जना भन्दा बढी घाइते

एजेन्सी- भारतको उत्तर प्रदेशमा आएको हावाहुरीसहितको वर्षा र चट्याङका कारण १८ जनाको मृत्यु भएको छ। मृत्यु हुनेमा मैनापुरीमा ६ जना, एटा र कासगंजमा ३–३ जना तथा मुरादाबाद, महोबा, हमीरपुर, फरुखाबाद, जालौन र बदायुंमा १–१ जना रहेको भारतिय मिडियाले जनाएका छन् ।
बिहीबार दिनभर प्रचण्ड गर्मी भएको र साँझ ७ बजे एक्कासी मौसम परिवर्तन भई हावाहुरी चलेको बताइएको छ ।हावाहुरीका कारण घरहरु भत्किँदा ५० जना भन्दा बढी घाइते भएको बतायउको छ । कतिपय ठाउँमा असिना परेको छ। हावाहुरीपछि धेरै ठाउँमा विद्युत सेवा अवरुद्ध भएको छ।रोजा व्रत बस्ने हिन्दु युवतीको यस्तो छ अनुभव काठमाडौं । नेपालगञ्जका दुई हिन्दु महिला पूजा केसी र लक्ष्मी भट्टराईले पहिलोपटक रमजानमा रोजा बसेका छन् ।गैर मुस्लिम भएपनि रोजा बसेका उनीहरूले व्रतबाट नयाँ अनुभव बटुलेको बताएका छन् ।मुसलमानहरूले एक महिनासम्म निराहार व्रत बस्ने भएपनि केसी र
भट्टराईले भने १० दिनको फरकमा तीन दिन मात्र रोजा बसेका हुन् ।रोजा हिन्दु व्रतभन्दा कठोर लागेको र गरिवहरूको पीडा बोध गराएको उनीहरूले बताएका छन् ।नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिका वडा नम्बर १८ निवासी केसीले हिन्दु संस्कारको व्रतभन्दा रोजा निकै कठोर लागेको बताइन् ।केसीले भनिन् , ‘
हिन्दु परम्परा अनुसार निर्जल र जलाधार दुबै व्रत बस्न सकिन्छ तर रोजामा १७ घण्टासम्म खान वा सुत्न पाइदैन् । निरन्तर नमाज पाठ गर्नुपर्छ। यो मेरो नयाँ

अनुभव हो।’सुर्खेतमा पनि घर भएकी २३ बर्षीया केसीले नेपालगञ्ज कहिलेकाँही मात्र बस्ने भएपनि आफू इस्लाम धर्मबारे जान्ने उत्सुक्ता जागेर रोजा बसेको बताइन् ।उनले भनिन्, ‘हाम्रो हिन्दु परम्परा अनुसार कहिले श्रीमानको लागि, कहिले सन्तानको लागि त कहिले परिवार सुखशान्तिको लागि व्रत बस्छौँ तर रोजा सबैका लागि र आफ्नो लागि पनि रहेको थाहा पाएँ ।’नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिका वडा नम्बर १२ बेलासपुर निवासी २४ बर्षीया लक्ष्मी भट्टराईले पनि रमजान महिनाभरि तीन दिन रोजा बसिन् ।कट्टर ब्राहमणकी छोरी भएपनि लामो समयदेखि मुस्लिम समुदायको बीचमा बसोबास गरेकाले रोजा बस्न खासै अप्ठेरो नलागेको भट्टराईको भनाइ छ ।-बीबीसी नेपालीसुर्खेत- सशस्त्र प्रहरी बल नेपाल, नम्बर ६ बाहिनी मुख्यालय सुर्खेतबाट खटिएको एपिएफ टोलीले भेरी नदीमा पौडी खेल्ने क्रममा बेपत्ता भएका एक युवकको बिहीबार शव फेला पारेको छ।बिरेन्द्रनगर नगरपालिका(११ पिपीरा बस्ने १४ वर्षीय सन्देश शाही को शब प्रहरीले फेला पारेको हो ।शाही यही जेठ २० गते सो नदीमा पौडी खेल्ने क्रममा डुबेर बेपत्ता भएका थिए।सो ठाउँमा खोजी तथा उद्वार कार्यमा खटिएको सशस्त्र प्रहरी निरीक्षक सुनिल कुमार दासको कमाण्डको एपिएफ टोलीले उनको शव घटनास्थल नजिकै नदीको किनारमा फेला पारेको हो।

Related Articles

Back to top button