भिडियो

देउवासंग मिलेर प्रचण्ड प्रधानमन्त्री हुदै!

भिडियो केहि समय देखि युटुबमा भाइरल भएका ज्योतिषी भनाउदा अर्जुन छेत्री पक्राउ परेपछि विश्लेषक सुरेन्द्र केसीले उक्त बिषयको कर्तुत बाहिर ल्याएका छन।मौसमविदले समेत भन्न नसकेको बिषयलाई अर्जुन क्षेत्रीले हावाको तलामा बोलेको भन्दै उक्त बिषयमा सरकार गम्भीर रहन समेत अनुरोध गरे।एता पछिल्लो समय प्रचण्ड र ओली बिचको बिबादको समेत सबै रहस्य बाहिर ल्याएका छन।मिडियामा उक्त बिषयले चर्चा पईरहदा केपी ओलीले आफ्नो सम्झौता र अडान नमाने प्रचण्डले त्यहि रात देउवा संग पार्टी एकीकरण गरि प्रधानमन्त्री बन्ने खुलासा गरेका छन। हेरौ उक्त भिडियो कुराकानी :

नयाँदिल्ली — तिर्थाटन, व्यापारलगायतका प्रयोजनका लागि भारत आएर शुक्रवार स्वदेश फर्कँदै गरेका केही नेपालीलाई नयाँदिल्लीस्थित इन्दिरा गान्धी अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा ‘अफलोड’ (उडन रोक) गरिएको छ । एक जना नेपाल वायु सेवा निगम र १० जना भुटान एअरमा गरी काठमाडौं जान लागेका ११ जना नेपालीलाई अध्यागमन अधिकारीहरूले अन्तिम समयमा उडन रोक लगाएका हुन् । त्यसरी अफलोड भएकामध्ये कान्तिपुरको सम्पर्कमा आएकाहरुले आफूहरुलाई भारतीय अधिकारीहरुले बस वा ट्रेनबाट आएकाहरु स्वदेश फर्कँदा पनि त्यसैगरी फर्कनुपर्ने भन्दै उडन नदिइएको बताए । ‘तिमीहरु जुन बाटो आएको हो, त्यही बाटो फर्कनुपर्ने नियम छ,’ भारतीय अधिकारीलाई उद्धृत गर्दै एक नेपाली यात्रुले भने । बिना पूर्व सूचना भारतीय पक्षबाट लगाइएको अघोषित नियमका कारण नेपालीहरूले सास्ती खेप्नु परेको छ ।त्यस्तै सास्ती खेप्ने मध्येका हुन काठमाडौं चावहिलका लालबाबु चौधरी । वैष्णोदेवी दर्शन गरेर घर फिर्ने तयारीमा रहेको चौधरी र उनको पुरै परिवार दंग थियो । शुक्रवार बिहान ११ः४५ मा भुटान एअरबाट काठमाडौं फर्कने तयारीमा थिए उनीहरु । बिहान आठै बजे उनीहरु आठ जना इन्दिरा गान्धी अन्तर्राष्ट्रिय हवाई अड्डा पुगे । भुटान एअरको काउन्टरमा चेकइन गरेर लगेजसमेत बुझाए र काउन्टरबाट बोर्डिङ पास पनि लिए । एक डेढ घन्टाभित्रै काठमाडौं ओर्लनेमा ढुक्क थिए उनीहरु । तर, जब अध्यागमन अधिकारीहरूले उड्न नपाउने भने त्यसपछि उनीहरूको होस हवास उड्यो ।अध्यागमन अधिकारीहरूले आउँदा खेरि स्थलमार्गबाट आएको हुँदा फर्कँदा पनि त्यही भएर फर्कनुपर्ने नियम भएकाले उड्न नदिने बताए । उनीहरूलाई यतिमात्र भनियो, ‘पहिले जुन बाटोबाट आएको त्यही बाटोबाट फर्कनुपर्छ’ । चौधरीको परिवार गोखरपुर हुँदै ट्रेनबाट आएको थियो । तर यसअघि थुप्रैपटक दिल्ली आइसकेका चौधरीले आउँदा ट्रेन र जाँदा प्लेन गरेको पहिलोपटक भने होइन ।

‘यसअघि आफूलाई जे सजिलो हुन्थ्यो त्यही गरियो, कहिले बस र ट्रेन त कहिले प्लेन’ चौधरीले भने । बढी गर्मी भएकाले फर्कँदा भने आफूहरुले प्लेनबाट जाने निर्णय गरेको उनले सुनाए । ‘निकै गर्मी छ, बच्चा र महिलालाई जान दिनूस् भन्दा पनि कुनै सुनुवाइ भएन,’ उनले भने ।चौधरी र उनको परिवारले उड्न नपाउनुको पिडा त खेप्यो नै आफ्नो सामान फिर्ता पाउन दिनभर विमानस्थलमै बस्न बाध्य पारियो । न खानाको, न बस्नको ठेगान । साँझ करीब पाँच बजे मात्र उनीहरुले आफ्नो सामान फिर्ता पाए ।लगेज बुझाएर, बोर्डिङ पास पाइसकेपछि एकाएक त्यस्तो सुन्नुपर्‍यो’ चौधरीले भने । सामान हात परे पनि जाने कहाँ ? फेरि होटलमा गएर बस्नका लागि खर्च पनि छैन । टिकटको पैसा फिर्ता आउँछ कि आउँदैन त्यो पनि ठेगान छैन । टिकट काटिदिने एजेन्टले पैसा फिर्ता गर्ने जिम्मेवारी आफ्नो नभएको भन्दै टकटकिएको चौधरीले बताए । भुटान एअरले भने बोर्डिङ पास लिएर पनि उड्न नपाएको हुँदा टिकटको पैसा फिर्ता आउने कुरामा ढुक्क हुन भनेको उनले सुनाए । ‘तर, खै कसको कुरा पत्याउने, तर, आशा भने छैन, अब ऋण सापट गरेर भए पनि काठमाडौं फर्कनुपर्ला,’ चौधरीले भने ।चौधरीको जस्तै पीडा भोगे प्रमोद मुडवरीले पनि । काठमाडौंका प्रमोद मुडवरीको व्यापारका सिलसिलामा पनि दिल्ली आउने जाने बाक्लै छ । उनी कहिले बसबाट त कहिले जहाजबाट दिल्ली आउने गरेका छन् । पछिल्लो पटक बसबाट आएका दिल्ली आएका मुडवरीले काठमाडौं फर्कन भुटान एअरको टिकट काटे । तर, उनलाई पनि भारतीय अध्यागमन अधिकारीहरुको बसबाट आएको हो भने त्यसबाट फर्कनु पर्ने भन्दै उडन दिएनन् ।यस्तो त कहिल्यै भएको थिएन, हरेक एक दुई महिनामा दिल्ली आउने जाने गर्छु, जेबाट सजिलो हुन्छ, त्यहीबाट फर्कने गरेको छु, तर, यसपटक जान मिल्दैन भनियो,’ मुडवरीले कान्तिपुरसँग भने । एअरपोर्टबाट फर्कंदै गरेका मुडवरीले बिना कुनै पूर्व सूचना उड्न नदिएर बिचल्ली बनाएको बताए । चौधरीको परिवारले जस्तै मुडवरी पनि बस वा ट्रेन केबाट फर्कने भन्नेमा अन्यौलमा छन् आजको भोली के पाउला र टिकट ? खर्च पनि छैन, पुरै

विजोग नै बनाइएको’ मुडवरीले भने यससम्बन्धमा नयाँ दिल्लीस्थित नेपाली दूताबासका प्रवक्ता हरि ओडारीलाई सोध्दा नेपाली नागरिकहरुलाई उडन रोक रोक लगाइएको भन्ने सुन्नमा आउने बित्तिकै सम्बन्धित भारतीय पक्षसँग कुराकानी गरेको बताए ।‘त्यो सुन्नेबित्तिकै हामीले विमानस्थल अध्यागमनसँग कुराकानी गर्‍यौं, उहाँहरूले रोक्ने कुनै नीति छैन भन्ने जवाफ पाएका छौं,’ ओडारीले भने ।पीडितहरुका अनुसार अध्यागमन अधिकारीले उड्न दिए पनि कालोसूचीमा राख्ने चेतावनीसमेत दिएका थिए । त्यस्तो धम्की सुनेपछि केहीले स्वेच्छाले उडान नभर्ने निर्णयमा पुगेका थिए ।औपचारिक रेकर्डमा भने अध्यामन अधिकारीहरुले उडानमा रोक लगाउनु पछाडि ‘अमान्य कागजात’ कारण देखाएको स्रोतको दाबी छ । अफलोड गरिएका नेपालीहरूसँग नागरिकता र पासपोर्ट बोकेका थिए । जबकि हवाईमार्गबाट नेपाल–भारत आवतजावत गर्दा नागरिकता वा पासपोर्टमध्ये कुनै एउटा भए पुग्ने व्यवस्था छ । ‘आफूलाई जसरी सजिलो हुन्छ, त्यसरी नै आउने जाने गर्ने हो । यो त हदैसम्मको भारतको हेपाहा प्रवृत्ति भयो, बिना कुनै जानकारी जे पनि गर्न हुने,’ अफलोड गरिएकामध्ये एकजनाले भने ।यदि भारतीय अधिकारीहरूले दाबी गरेजस्तै नयाँ नियम लगाइएको हो भने आगामी दिनमा थुप्रै नेपालीले दुःख पाउने निश्चित देखिन्छ । किनभने उपचार गर्न वा अन्य प्रयोजनका लागि भारतको नयाँदिल्लीलगायत शहरहरुमा आउने नेपालीमध्ये अनुकूलता हेरी बस, ट्रेन र जहाजबाट स्वदेश फर्कने गरेका छन् ।आउने र फर्कने कसरी भन्ने त हाम्रो इच्छा कुरा भयो, कानुन पालना गरेको छ छैन भन्ने पो हेर्ने हो, यो त अनावश्यक दुःख दिने नियत बाहेक केही होइन,’ अर्का एक नेपाली यात्री सन्जय जैसवालले भने । त्यतिमात्र होइन, उड्ने हो भने पनि आइन्दा आउन नपाउने गरी कालो सूचीमा राख्ने अध्यागमन अधिकारीहरूले चेतावनीसमेत दिएको जैसवालले बताए । ‘कालो सूचीमा राख्ने धम्की सुनेपछि कसरी जबर्जस्ती गर्न सकिन्छ,’ उनले भने ।

Related Articles

Back to top button