समाचार

एकैदिन ६ आफन्तको मलामी जानुपर्‍यो, अर्को दिन उनी गाँवै छोडेर हिँडे

Loading...

५० वर्षीय गोरख जेठारा अघिल्लो दिन ६ जना आफन्तको मलामी गए। अर्को दिन उनले गाउँ नै छाडिदिए।असार १९ गते राति आएको पहिरोले बझाङको केदारस्युँ गाउँपालिका-८ मा रहेको उनको घरखेत सबै बगाइदियो।आगनसँगै जोडिएको आफन्तका घरमा सुतिरहेका ६ जनाको पहिरोमा पुरिएर ज्यान गयो। गाउँकै एक जना अझै बेपत्ता छन्।अघिल्लो दिन सबै गाउँले आ-आफ्नै काम गरि फर्केका थिए। बेलुकाको खाना खाएर सुतेका थिए।त्यो रात बाहिर पानी परिरहेको थियो।दुई छोरी, दुई छोरा र श्रीमतीसहित गोरखको छ जनाको परिवार माटोको गाह्रोले चिनेर ढुंगाले बनेको घरको पाणमा सुतिरहेको थियो। बीच को तलामा रासन र सामान राखिएको थियो। भुइँतलाको गोठमा दुई गाई, एक भैंसी र दुई हल गोरु थिए।राति साढे १२ बजेतिर ठूलो आवाज आएर म ब्यु झेँ,’ गोरखले भनेसुरूमा त उनलाई भूकम्प आएजस्तो लाग्यो।मुटु थर्किन थाल्यो। शरीर काँप्न थाल्यो। मलाई साह्रै डर लाग्यो,’ उनले भने।अहिले पनिआका श चम्किँदा उनलाई त्यो दिनको घटनाले झस्काउँछ।उनी टर्च लिएर बाहिर निस्किए। यताउति हेरे। चारैतिर अँध्यारो थियो। पानी दर्केको थियो। माथि उकालो तिरबाट लेदोजस्तो बाक्लो भेल घरतिर आइरहेको देखेर उनी आत्तिए।अब बाँच्नु पर्छ भनेर श्रीमती, केटाकेटी, उठाएर दौडिहाल्यौं,’ उनले भने।घरबा ट ३०- ४० मिटर पर पुग्नासाथ पहाड खसेजस्तरी आएको पहिरोले उनकोसहित अरू २१ घर बगाइहाल्यो। अरू गाउँले पनि ज्यान जोगाउन अन्धाधुन्द भागाभाग गर्न

थालेका थिए। उनको परिवार पँधेरोनेर पुग्यो। केही ज्यान जोगाउन जिउलातिर गएका रहेछन्।बाँचुला भन्ने लागेको थिएन। कसैलाई होस थिएन, कोही कता, कोही कता भाग्यौं,’ उनले भने।त्यहाँ बस्न सुरक्षित नभएपछि उनीहरू राति नै केही परको स्कुलमा पुगे। एक-दुई घन्टापछि बिहान हुन थाल्यो। गोरख र अरूहरू आ-आफ्ना घरसामान खोज्न फर्के। उनको घर कहाँनेर थियो ठम्याउनै गाह्रो भो।‘पल्लो घर आधा भत्केको हुनाले त्यसकै छेउमा घर थियो भनेर
थाहा पाएँ,’ उनले भने।केही गर्ने आँट नभएपछि गोरख पनि भक्कानिएर रुन थाले। उनको घरको आँगनसँगै जाडिएको पटे जेठाराको घर थियो। पटेको घरमा सुतेका पाँचै जना आफन्त च्यापिएका रहेछन्। गाउँका अरू दुई जना पनि हराएपछि गाउँमा रूवाबासी सुरू भयो।बिहानैबाट हराएकाको खोजीमा ला ग्यौं,’ उनले भने।९ बजेतिर प्रहरी, सशस्त्र प्रहरी, नेपाली सेनाको उद्धार टोली पुग्यो। गाउँपालिकाका अध्यक्ष र वडाध्यक्षलगायत वरपरका मान्छे आए।अध्य क्षले गण्डकी बजारमा बचेको रासन ल्याएर दिए। २२ परिवारले एक-एक बोरा चामल, दुई-दुई किलो दाल, दुई-दुई पोका तेल, नुन र चिनी तत्कालै पाए।
घटनापछि तीन दिनसम्म बेपत्ता भएकाहरुको खोजी भयो। तीन दिन खोज्दा ६ जनाको शव भेटियो। एक जना अझै फेला परेका छैनन्। शव भेटिएका दुई

जनाको गण्डकी गाडमा चिता जलाइयो। बाँकी केटाकेटीलाई लहरै खाडल बनाई गाडियो।पहिले गाउँमा मान्छे मरे सेतीमा लग्थ्यौं। बाटो खराब भएपछि उनी हरूलाई त्यहाँ पनि लिन सकेनौं,’ उनले भने।मलामीबाट फर्केर गोरख गाउँ छोडेर अन्तै सरे। उनी घडायनमा रहेका भाइको घरमा बस्दै आएका छन्।का
जकिरिया ३ परिवारले गरे। एकको लास भेटिएको छैन उनीहरू थप शोकमा छन्।सोही पहिरोमा परिवारका चार सदस्य गुमाएका पटे बोहरा घटना हुँदा भारतमा थिए। दुई दिनपछि आइपुगेका उनी क्वारेन्टिनमा बसेर हप्ता दिनपछि मात्र गाउँ पुग्न पाए। उनले परिवारको मुख हेर्न पनि पाएनन्।परिवारको भवि ष्यको लागि भारतको पिथौरगढमा मजदुरी गर्ने पटेले ४३ वर्षीया श्रीमती रामतीदेवी जेठारा, १६ वर्षीया छोरी शान्तिकुमारी जेठारा, १३ वर्षीय छोरा प्रयाग
जेठारा र ७ वर्षीया छोरी अस्मिता जेठारालाई सधैंको लागि गुमाए।पहिरोले उनको परिवारका सबै सदस्यको ज्यान सँगसँगै घरखेत जग्गा जमिन कहिल्यै नफर्किने गरी लग्यो।आजकाल उनी बेसुर छन्। उनलाई त्यो घटनाले जीवनभरि खुसी नफर्किने चोट, पीडा दिएको छ। अहिले उनी झोता बजारमा आफन्त कोमा बसिरहेका छन्।पीडित परिवारलाई घटना भएको तेस्रो दिन गाउँपालिका र केही संघसंस्थाबाट परिवारका सबै सदस्यलाई दुई-दुई जोर लुगा मिले को थियो।ओढ्न कम्म ल,ओच्छ्या उन तन्ना र चप्पल पनि सहयोग पायौं,’ गोरखले भने।हेलिकप्टरबाट संघ र प्रदेश सरकारले पनि केही दिनका लागि खाद्यान्न, कम्बल र त्रिपाल पठाए का थिए। अहिले उनी बसिरहेको भाइको घरमा अप्ठ्यारो हुन थालेको छ।मल्लेसीमा भएको उनको दुई नालीमध्ये एक नाली खेत पनि बगायो। त्यहाँ घर बना उन मिल्ने पनि छैन। उनको अन्त जमिन छैन।अब कहाँ जाने समस्या छ,’

Loading...

Related Articles

Back to top button
Close
Close