समाचार

५.९ रेक्टरकाे शक्तिशाली भूकम्प भूकम्प, यस्तो छ क्षतिको बिबरण

एजेन्सी । चीनमा गएको शक्तिशाली भूकम्पमा परी १२ जनाको मृत्यु भएको छ भने १ सय ३० जना भन्दा धेरै घाइते भएका छन्। च्यानल न्युज एसियाका अनुसार चीनको उत्तरपूर्वी सिचुआन प्रान्तमा गएराति ६ म्याग्निच्युडको भूकम्प गएको होसमाचारअनुसार राति १० बजेर ५५ मिनेटमा भूकम्प गएको हो। अधिकांशको मृत्यु घरहरु भत्किँदा भएको हो। घाइतेमध्ये ५३ जनाको अस्पतालमा उपचार भइरहेको समाचारमा जनाइएको छ। जसमध्ये २ जनाको अवस्था गम्भीर छ। उद्दार कार्य जारी छएजेन्सी । चीनमा गएको शक्तिशाली भूकम्पमा परी १२ जनाको मृत्यु भएको छ भने १ सय ३० जना भन्दा धेरै घाइते भएका छन्। च्यानल न्युज एसियाका अनुसार चीनको उत्तरपूर्वी सिचुआन प्रान्तमा गएराति ६ म्याग्निच्युडको भूकम्प गएको हो।समाचारअनुसार राति १० बजेर ५५ मिनेटमा भूकम्प गएको हो। अधिकांशको मृत्यु घरहरु भत्किँदा भएको हो। घाइतेमध्ये ५३ जनाको अस्पतालमा उपचार भइरहेको समाचारमा जनाइएको छ। जसमध्ये २ जनाको अवस्था गम्भीर छ। उद्दार कार्य जारी छ।काठमाडौं-

अछाम जिल्लाको बान्नेगढी गाउँपालिका ४ मा हतियारसहित नेपाल आएका चार जना भारतीय प्रहरीलाई नेपाल प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ।भारतीय किशोरीलाई भगाएर ल्याएको र किशोरी भगाउने नेपाली केटालाई पक्राउ गर्न आएका चार भारतीय प्रहरीलाई जिल्ला प्रशासन कार्यालयको निर्देशनमा पक्राउ गरिएको हो। पूर्व गृहमन्त्री एवं नेकपाका स्थायी कमिटी सदस्य भीम रावल गृहजिल्लामै रहेका बेला भारतीय प्रहरी गाउँ पसेको र नेपालीलाई पक्राउ गरेर लैजान लागेको थाहपाएपछि उनले गृहसचिव प्रेमकुमार राईलाई फोन गरेर कसको अनुमतिले भारतीय प्रहरी बर्दीसहित नेपाल आएको भनेर सोधेका थिए।नेपालमा अपराधी लुकेर बसेको भए उसलाई लैजाने कानुनी प्रकृया हुन्छ तर बर्दीसहित नेपाल आएर घरबाटै थुतेर लाने कानुनी नीति छैन उनीहरु किन कसरी नेपाल आए त्यसको जवाफ चाहियो’, भनेर पूर्व गृहमन्त्री रावलले गृहसचिव राईसँग जिज्ञासा राखेपछि गृहसचिव राईले अछामका प्रमुख जिल्लाअधिकारीलाई फोन गरेर भारतीय प्रहरीलाई नियन्त्रणमा लिन निर्देशन दिएका थिए। त्यसपछि नेपाल प्रहरीले उनीहरुलाई नियन्त्रणमा लिएर सदरमुकाम लगेको थियो। १५ वर्षीय

किशोरीलाई भगाएर ल्याएको निहुँमा भारतीय प्रहरी नेपाली भूमिमा आएको अछाम जिल्ला प्रहरी कार्यालय स्रोतले जनाएको छ। ‘विना अनुमति भारतीय प्रहरीलाई नेपाल आउने अधिकार छैन, नेपालमा अपराधी लुकेको भए त्यसलाई लैजाने कानुनी प्रकृया छ इन्टरपोल मार्फत खबर गरेपछि नेपाल प्रहरीले त्यसलाई खोजवीन गर्छ तर नेपालमा खुलेआम भारतीय प्रहरी किन आउँछन’, पूर्व मन्त्री रावलले नागरिकसँग भने ‘मैले यो विषयमा गृहसचिव र अछामको सिडियोसँग जानकारी मागेको थिए तर उहाँहरुले यसबारे जवाफ दिनु भएन र भारतीय प्रहरीलाई पक्राउ गर्नुभएको छ।’भारतीय प्रहरी पटक पटक नेपाली भूमिमा प्रवेश गरेको र नेपाल भारतको सम्बन्धलाई असर पर्ने गरी गतिविधि गर्न थालेको पनि पूर्व गृहमन्त्री रावलले भने। यसअघि पनि भारतीय प्रहरीहरु नेपाल आएका थिए। नेपाल भारत सीमा क्षेत्रमा भारतीय प्रहरीको आवतजावत हुने गरेको छ। केही दिन अघि मात्रै पशुपतिनाथको दर्शन गर्न भन्दै हतियारसहित आएका ६ जना भारतीय प्रहरीलाई हेटौंडाबाट नेपाल प्रहरीले रक्सौल पठाएको थियो।नेपाल भारत सीमा क्षेत्रमा भने भारतीय प्रहरीहरु निर्वाध रुपमा आवत जावत गर्ने गरेका छन्।

Related Articles

Back to top button