समाचार

बैशाख ७ गते शनिबार भएको पथरीको रिना बस्नेत मृत्यु प्रकरण घटना भएको अघिल्लो दिन

मोरङ। गत बैशाख ७ गते शनिबार भएको पथरीको रिना बस्नेत मृत्यु प्रकरण अहिले पनि सेलाएको छैन । पथरी घटना कसरी भयो र यस्को भित्रि पाटो के हो भन्ने बिषयमा हामीले फिल्डमा पुगेर केही तथ्यहरु सार्बजनिक गर्ने कोशिष गरेका छौँ ।मर्निङ वाक गर्ने स्थानीयले पथरी १ मा एउटा नग्न शव घोप्टो परेको अबस्थामा देखे । प्रहरीले खबर पाएपछि आएर हेर्दा सोही स्थानमा कस्मेटिक पसल सञ्चालन गर्दै आएकी २९ बर्षिया रिना बस्नेत (रुपा) को शव भएको पुष्टि भयो । त्यसपछि हल्लाखल्ला शुरु भयो । रिनाका श्रीमान दुबईमा थिए । उनी १४ बर्षिया छोरा साईमन सँग पथरीमा कस्मेटिक पसल सञ्चालन गर्दै आएकी थिईन । नग्न अबस्थामा भेटिएको शव मोष्टमार्टमका लागी प्रहरीले लाने कोशिष गरेपनि मृतकका आफन्त र स्थानीयले केहीक्षण शव उठाउन दिएनन् ।घटना भएको अघिल्लो दिन के भएको थियो ?बैशाख ६ गते शुक्रबार दिनभर पसलमा बसेकी रिना साथीको छोराको जन्मदिनमा छोरा सहित साँझ गएकी थिईन । उनको फोन बाराम्बर आईरहेको थियो । उनका साथीहरुका अनुसार उनको फोन अरुबेला पनि त्यसैगरी आउने गर्दथ्यो । उनी जाने भन्दै हतार गर्न थालिन । बेलुका करिब ८ बजे उनी निस्किने तयारी गर्दा उनलाई केही खाएर जाने आग्रह पछि उनले २ पिस मासु खाईन,जन्मदिनमा टिका लगाईदिईन,अनि हतारमा त्याँहाबाट बाहिरिन । त्यहि रात पथरीमा कन्सर्ट आयोजना भएको थियो । उनीहरु आमाछोरा सिधै कन्सर्टमा गए । उनीहरु राति करिब ११ बजे कोठा फर्किए । सधै बियर खाने आमालाइृ त्यसदिन पनि छोराले नजिकैको पसलबाट बियर ल्याईदिएका थिए । उनले भने स्प्राईट खाए । राति दुबईबाट बाबाको
फोन आयो । दुबैजना बोले उताबाट चाँडै नेपाल आउने बताए । रिनाको फोनमा त्यस अघि देखि नै कमल नेपालको फोन आईरहेको थियो ।

कमल नेपाल पथरीका ब्यापारी हुन । स्थानीय र रिनाका छोराका अनुसार कमल सँग उनको समबन्ध पुरानो नै हो । कमलले नै रिनालाई खर्च
दिने समेत गर्दथे । छोरा साईमनका अनुसार कमलले उनलाई समेत मोबाईल किनिदिएका थिए । राति लगभग १२ बजेतिर साईमन सुते,उनी सुतेपछि के के भयो उनलाई केही थाह भएन । भोलिपल्ट घटनापछि अरुले नै उठाएपछि मात्र उनले थाह पाए ।घटनाको दोस्रो दिन के भयो ?घटना भएको भोलिपल्ट आईतबार स्थानीय र आफन्तले रिनाको हत्या भएको बताए । तर प्रहरीले सोही घटना मादक पदार्थ सेवन गरी बाथरुम जाने क्रममा लडेर आफै मृत्यु भएको बतायो । यो कुरा स्थानीयले पत्याएनन । कोठामा बियरका बोतल र भित्रिी कपडा समेत भेटाएको भन्दै प्रहरीले आँखामा छारो हाल्न खोज्यो । तर स्थानीय र आफन्तले रिनाको हत्या भएको भन्दै आक्रोश पोख्न थाले । यहि बिचमा छोरा साईमनले कमल नेपाल र आमाको समबन्ध बारेमा बोलेपछि घटनाले अर्को रुप लियो । स्थानीयले कमल नेपालले हत्या गरेको आरोप लगाउँदै उनलाई पक्राउ गर्न माग गर्न थाले ।घटनाको तेस्रो दिन आन्दोलनको रुपघटना भएको तेस्रो दिन प्रहरीले आफनो अडान छोडेन । स्थानीयले दिनभर घटनाको बिरोध गरे । प्रशासन सँग छलफल गरे तरपनि समस्याको समाधान निस्किएन । साँझ स्थानीय कविता पराजुलीको संयोजकत्वमा संघर्ष समिति गठन गरियो । मृतकका श्रीमान पनि बिदेशबाट पथरी आए । घटनाले नयाँ मोड लियो । कमल नेपाल लाई हत्याको आरोप लगाउँदै पक्राउ गर्न माग सहित प्रर्दशन र चक्काजाम गरियो । स्थिति तनावपुर्ण भएपछि साँझ कमल नेपाल ईलाका प्रहरी कार्यलय बेलबारीको सम्पर्कमा आए । ईलाका प्रहरी कार्यलय पथरीका ईन्स्पेक्टर कमल बजगाँईले मेयर दिलिप राईलाई कमल पक्राउ गरेको बताए । सो हल्ला फैलिएपछि स्थानीय थप आक्रोशित भए ।

घटनाको चौथो दिन पथरीमा अश्रुग्याँस झडप

घटना भएको चौथो दिन मंगलबार बिहानैदेखि पथरी तनावग्रस्त बनयो । स्थानीयले नगरपालिकामा तालाबन्दी मात्र गरेनन् गेट नै फोडेर प्रर्दशन गरे । त्यसपछि ईलाका घेराउ गर्न गएका स्थानीयले नाराबाजी सहित ईलाकाको गेटमा ढुंगामुढा गर्न थालेपछि प्रहरीले ३० सेल बढी अश्रुग्याँस प्रहार गर्यो । ५ जना सथानीय र ३ जना प्रहरी गरी ८ जना घाईते भए । सोही घटनाको बिरोधमा स्थानीयले चक्काजाम सहित टायर बालेर बिरोध शुरु गरे ।प्रहरीले फेरी अश्रुग्याँस प्रहार गर्यो । आसपासका अस्पतालमा रहेका बिरामी मात्र नभएर अन्य स्थानीयलाई समेत समस्या भएपछि स्थिति तनावग्रस्त बनेपछि पथरीका मेयर दिलिप राई र उपमेयर यमुना बिष्ट बाँस्तोलाले सडकमा निस्किएर प्रहरीलाई पछि हट्न आग्रह गरेपछि स्थिति केही सामान्य बन्यो । त्यसपछि प्रशासन र संघर्ष समितिका बिच बार्ता भएपछि ३ दिनका लागी प्रहरीले समय माग्यो र स्थानीय पछि हटे ।घटनाको भित्री पाटोपछिल्लो घटना रिना बस्नेतको हत्या सँग मात्र जोडिएको छैन । यसअघि पथरीमा भएका ५ वटा घटनाको अनुसन्धानमा प्रहरीले देखाएको सुस्तता र अलमलका कारण पनि यो घटनाले आन्दोलनको स्वरुप ग्रहण गर्नुको मुख्य पाटो हो । प्रहरी सँग पथरीबासी सन्तुष्ट छैनन । कारण कुनैपनि घटनामा प्रहरीले चित्तबुझदो अनसुन्धान गर्न सकेको छैन । करिब १ महिना अघि भएको सिक्का बार काण्डले त झनै प्रहरी प्रति स्थानीयलाई बितृष्णा जगाएको छ । पिडितहरु अझै अनुसन्धान फितलो भएको बताईरहेका छन । पछिल्लो घटनाक्रममा सोही घटना र पिडितहरु समेत जोडिएका छन

Related Articles

Back to top button